קליניקות משפטיות

קליניקות משפטיות

הקליניקות למשפט ושינוי חברתי בפקולטה למשפטים אוניברסיטת חיפה

קליניקות למשפט ושינוי חברתי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה הן מסגרת אקדמית חדשנית ועשירה, המעניקה לסטודנטים אפשרות להשתתף בעשייה משפטית משמעותית לשינוי חברתי ולרכוש כלים מעשיים בעריכת דין. הקליניקות משלבות כולן סמינר אקדמי המועבר על ידי חבר סגל אקדמי לצד עשייה בשטח בהנחיית עורך דין מוביל בתחומו. שילוב זה מעניק לסטדונטים חוויית לימוד עמוקה של התאוריה המשפטית לצד יישומה בשטח, ומאפשר דיון רפלקטיבי על המשפט, על השפעת המשפט על החברה, ועל תפקיד עורך הדין.

בפעולותיהן הקליניקות מגשימות שלושה יעדים עיקריים:

  1. חינוך משפטי – הקליניקות מבוססות על התפישה לפיה עריכת דין היא פרופסיה עם תפקיד חברתי חיוני. העשייה הקלינית, הכרוכה בייצוג ומפגש עם אוכלוסיות מודרות ועם הסוגיות המשפטיות המעסיקות אותן מסייעת לתלמידים להפנים את תפקידו וכוחו החברתי של המשפט ושל עורך הדין. בנוסף, הקליניקות מהוות הזדמנות לבחון באופן מבוקר את התאוריות המשפטיות הנלמדות בפקולטה כפי שהן מיושמות בשטח ובכך מעשירות ומשלימות את חינוכם המשפטי של הסטודנטים.
  2. שינוי חברתי – על אף הגיוון הרב בתחומי המשפט בהן הקליניקות עוסקות, המשותף לכולן הוא האמונה במשפט ככלי חברתי רב עוצמה, שיכול לקדם את רווחתם של פרטים וזכויותיהם. לפיכך פועלות הקליניקות, בכלים משפטיים שונים, ליצור שינוי חברתי חיובי, תוך מתן תשומת לב מיוחדת למתן קול לקבוצות מודרות באוכלוסיה וקידום זכויותיהן.
  3. קידום הידע המשפטי – הקליניקות כ"מעבדות משפט" – המיקום המיוחד של הקליניקות למשפט ושינוי חברתי בתוך האקדמיה מאפשרת לקליניקות לא רק לפעול לשינוי חברתי ולהעניק לסטודנטים חינוך משפטי מעולה, אלא גם להיות שותפים למחקר וקידום המשפט. התובנות והידע המשפטי הרב שנצבר בקליניקות מהווה תשתית ייחודית למחקר משפטי בעל ערך רב. שיתופי פעולה מחקריים של הקליניקות עם מיטב המומחים בתחומי המשפט השונים כבר הצמיחו מחקרים מדעיים שפורסמו בכתבי עת מובילים בארץ ובעולם.

בשנת הלימודים הנוכחית (2015-2016) פועלות בפקולטה למשפטים שמונה קליניקות משפטיות, ובהן משתתפים כמאה סטודנטיות וסטודנטים. הקליניקות עוסקות בתחומי משפט שונים ומקדמות שינוי חברתי חיובי בכלים משפטיים מגוונים: ייצוג לאוכלוסיות מוחלשות, קידום חקיקה, שינוי מדיניות, ליטיגציה עקרונית, הנגשת ידע משפטי לאוכלוסיות מוחלשות, ועוד. כלל הקליניקות שמות דגש על התמודדות עם הסוגיות המשפטיות החשובות והמורכבות ביותר בתחום פעילותן, על שיתוף פעולה ויצירת קואליציות עם גופי חברה אזרחית וחוקרים בתחום. בנוסף, לאור ההרכב המגוון של הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, מהוות הקליניקות מופת של שיתוף פעולה מקצועי ומכבד של סטדונטים מכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית.